STRONA GŁÓWNA

 

„Calineczka”- rewia na lodzie
W dniu 24 marca 2011 roku uczniowie i wychowankowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego im. Marynarza Polskiego w Damnicy uczestniczyli w przedstawieniu pt: „Calineczka” w gdańskiej Hali Olivia. Nie był to jednak zwyczajny występ artystyczny, a rewia na lodzie, w wykonaniu łyżwiarzy z Teatru ALEKO z Moskwy, artystycznej filii moskiewskiej szkoły mistrzostwa sportowego. Przedstawienie wyreżyserowane zostało przez znaną mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową.
Rewia oparta była na baśni Hansa Christiana Andersena pod tym samym tytułem. Jak wszyscy wiedzą jest to opowieść o maleńkiej dziewczynce, nie większej od ludzkiego kciuka, która narodziła się z ziarna zasianego przez bezdzietną kobietę. Uroda Calineczki spowodowała, że ropucha porwała ją na żonę dla swego syna. Szczęśliwie udało jej się uciec z pomocą rybek. Nie dane było jednak jej długo cieszyć się wolnością, gdyż kolejno porwał ją chrabąszcz. Ten zabrał dziewczynkę do siebie, lecz porzucił ją pod wpływem rodziny, która uznała ją za brzydką. Tułająca się zimą po świecie Calineczka znalazła schronienie u polnej myszy, która z tym razem wyswatała ją kretowi. Załamana, że będzie musiała spędzić resztę życia pod ziemią, Calineczka została uratowana przez ocaloną niegdyś przez siebie jaskółkę, która zaniosła ją na pole kwiatów. Tam dziewczynka spotkała księcia elfów, którego pokochała  i poślubiła. Żyli długo i szczęśliwie.
Wspaniała jazda na łyżwach i przepiękne stroje zachwyciły publiczność, w tym w szczególności naszych uczniów. Na uwagę zasługują: doskonała i oryginalna warstwa muzyczna oparta na muzyce klasycznej, choreografia pełna popisów indywidualnych zawierających trudne elementy jazdy figurowej na lodzie, bogata warstwa scenograficzna,   a zwłaszcza wspaniałe kostiumy, dekoracje, światła oraz efekty pirotechniczne.
Dodatkową atrakcją dla dzieci w tym dniu była podróż pociągiem specjalnie podstawionym w Gdańsku dla uczniów niepełnosprawnych, możliwość obserwowania pracy maszynisty oraz poczęstunek w Mc Donaldzie.Wszyscy długo będziemy wspominać ten dzień.
 
Opr. Bożena Szycko i Joanna Lubiniecka
 

 

Copyright © SOSW Damnica Grzegorz Misan