STRONA GŁÓWNA

W tym roku młodzież z naszego Ośrodka pod opieką nauczycieli: Bożeny Kowalko i Alicji Bednarek, bierze udział w ogólnopolskiej akcji „POMÓŻMY KASZTANOWCOM” organizowanej przez Fundację Nasza Ziemia, Kancelarię Prezydenta i Lasy Państwowe.

23 września br. odbyło się spotkanie ze specjalistą ds. ochrony lasu z Nadleśnictwa Damnica -  Anną Krysiak, która wskazała  uczniom  potrzebę ochrony kasztanowców ze względu  na szkodnika Szrotówka Kasztanowcowiaczka. Motyl ten żerując na liściach kasztanowca sprawia, że tracą one swoje walory estetyczne, a osłabione wieloletnim działaniem szkodnika nierzadko giną.

Przez cały październik uczniowie będą grabić liście kasztanowców rosnących w parku i utylizować je poprzez spalanie. Jest to jedyny sposób na pozbycie się szkodnika, ponieważ poczwarki skutecznie przezimowują w liściach do wiosny i wraz z jej nadejściem wybierają się na zieloną ucztę objadając liście kasztanowcom.