Świąteczna Zbiórka Żywności 1 – 3 grudnia 2017 roku

„Nie liczy się to, ile posiadasz,
ale ile dajesz innym
i jak się z nimi dzielisz.”

(autor nieznany)

Jak co roku, od wielu lat wspólnota Banków Żywności organizuje na początku grudnia bożonarodzeniową zbiórkę żywności. Zebrane produkty spożywcze trafią na świąteczne stoły do domów i osób najbardziej potrzebujących w naszym regionie. Mimo że od dawna damnicki Ośrodek współpracuje z Bankiem Żywności w Słupsku, dopiero w tym roku po raz pierwszy przyłączyliśmy się do tej jakże szlachetnej akcji. Sześcioro naszych uczniów, głównie ze Szkoły Przysposabiającej do Pracy zgodziło się zostać wolontariuszami 21. Świątecznej Zbiórki Żywności, którą przeprowadzili pod opieką nauczycieli w dwóch dużych marketach w Słupsku – w Biedronce oraz w Kauflandzie na ul. Kołłątaja. Na tydzień przed zbiórką wszyscy wolontariusze przeszli odpowiednie szkolenie. Dowiedzieli się m.in., w jaki sposób odnosić się do klientów, jak dziękować ofiarodawcom oraz jak segregować zebrane towary.

Zaopatrzeni w pomarańczowe koszulki z napisem Bank Żywności oraz identyfikatory w dniu
1 grudnia 2017 r. (piątek), tj. w dzień wyjazdowy do domu, następujący uczniowie pojechali na 3-godzinną akcję pomocową:
- do Kauflandu wraz z panią Mirosławą Sawicką-Glinką udała się Natalia Koper i Adam Czub z kl. IIIc SPdP oraz Natalia Kaczmarek z kl. VIIa;
- do Biedronki z Panem Arturem Kwaśniewskim poszły 3 osoby z kl. IIb SPdP: Karolina Berkieta, Aneta Trefon i Damian Kirko.
Zadaniem obu grup było zebranie jak największej ilości produktów wskazanych na ulotkach informacyjnych, które wręczaliśmy kupującym przed wejściem na halę sklepową. Wszyscy mogliśmy przekonać się, ze zadanie tylko z pozoru było łatwe. Nie wszyscy bowiem klienci chcieli przyjąć ulotkę lub wysłuchać informacji od wolontariusza. To była prawdziwa lekcja komunikacji i porozumiewania się. Po drugie 3 pełne godziny mówienia, słuchania i stania na własnych nogach to ogromny wysiłek. Nasi wolontariusze spisali się na medal i przetarli szlaki swoim kolegom. W obu sklepach spotkaliśmy się z ogromną życzliwością personelu i kupujących. Wielu klientów chętnie podejmowało z nami rozmowę na temat pomagania innym. Opowiadali o swoich sąsiedzkich, czy też zakładowych akcjach niesienia pomocy osobom starszym i ciężko chorym, całkowicie bezinteresownie. Wtedy czuliśmy, że my też robimy coś bardzo dobrego, że też należymy do grupy ludzi pomagających innym, a tym samym sobie. Przekonaliśmy się, że pomagać może każdy i wszędzie. Doświadczyliśmy, czym jest zadowolenie i radość płynąca z pomagania. Uczniowie i nauczyciele naszego Ośrodka 1.12.2017 r. wykonali kawał dobrej, społecznej pracy.

Naszej drogiej młodzieży serdecznie dziękujemy i gratulujemy pięknej postawy. Natomiast innym uczniom mówimy, że każdy może pomagać i każda pomoc jest wartościowa. Pomaganie kręci! Pomagajmy! Szykujcie się już do akcji Wielkanocnej Zbiórki Żywności.

Opracowanie: M. Sawicka-Glinka

20171201_104044 20171201_104121 20171201_111112 20171201_114036 20171201_115133