Z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Białej Laski, a także przyłączając się do akcji: "Ja nie widzę Ciebie, Ty zobacz mnie!”
17 października 2017r. odbyły się warsztaty przybliżające świat osób niewidomych.

Na terenie szkoły zorganizowane zostały warsztaty przybliżające uczniom świat osób z niepełnosprawnością wzrokową.

Głównym bohaterem tego spotkania był niewidomy uczeń- Filip, który na co dzień jest uczniem naszej szkoły. Często idąc korytarzem słyszy
od kolegów różne uwagi, bywa, że koledzy mają do niego pretensje na temat jego poruszania się. W trakcie spotkania koledzy mogli osobiście przekonać się jak funkcjonuje w szkole osoba niewidoma i z jakimi trudnościami spotyka się na szkolnych korytarzach.

Podczas spotkania, przeprowadzanego w formie warsztatów uczniowie mieli okazję poznania technik prowadzenia osoby niewidomej, poznali sposób, w jaki niewidomi piszą i czytają- zaznajamiając się z wyglądem podręczników oraz maszyny do pisania. Niewidomy uczeń naszej szkoły
dla niektórych chętnych zapisywał ich imiona korzystając z maszyny do pisania, czym wzbudzał zaciekawienie i podziw.

Odważniejsi uczniowie w okularach- goglach, korzystając z białej laski próbowali pokonać tor przeszkód. Swoich umiejętności próbowali również
na korytarzach szkolnych, a refleksją z doświadczeń dzielili się z kolegami.
Dla wielu uczestników takie doświadczenie było bardzo silne, dopytywali się szczególnie o znaki alfabetu, w jaki sposób- dla nich niezrozumiały niewidomi czytają.

Nasze zaangażowanie i praca na rzecz edukacji dotyczącej funkcjonowania osób z dysfunkcją wzroku zostało nagrodzone -otrzymaliśmy Certyfikat „SZKOŁA PRZYJAZNA OSOBOM NIEWIDOMYM.”

Agnieszka Morzyńska-Burak

1 2 3 logo_cert