Czworonożni przyjaciele
1 lutego klasa VIb SP jak, co roku wyjechała do schroniska dla zwierząt w Słupsku. W grudniu i styczniu na terenie naszej szkoły była zorganizowana zbiórka karmy dla psów i kotów ze schroniska. Okazało się, że wśród naszych uczniów jest wielu przyjaciół zwierząt, którzy przynosili suchą karmę, kaszę, ryż, makaron, koce i zabawki dla zwierząt. W akcję włączyło się również kilku nauczycieli. Wraz z uczniami klasy VIb wyjechało trzech uczniów, którzy mieli bardzo duży wkład w zbiórkę: Marcin Karpiński, Klaudia Owsiana i Ewa Dajnowicz.

Coroczne wyjazdy do schroniska mają na celu zaszczepienie w uczniach przyjaznego stosunku do innych stworzeń zarówno tych, które są w naszych domach, jak i tych, dla których domem jest właśnie schronisko. Dzięki tej wizycie możemy uczyć naszych wychowanków tego, jak wiele zależy od naszej dobrej woli i chęci niesienia pomocy potrzebującym. Okazuje się, że większość zwierząt przebywających w schronisku została tam podrzucona- przerzucona przez ogrodzenie lub przywiązana do bramy. Przeważnie są to stare, niechciane już psy i koty, które zaczęły sprawiać nieco więcej kłopotów swoim właścicielom.
Najważniejszą lekcją było to, że zwierzęta to nie zabawki, z których można zrezygnować, kiedy minie czas pierwszej fascynacji. Dzieci zrozumiały, że posiadanie psa czy kota to nie tylko przyjemność, ale także obowiązek. Trzeba je codziennie karmić i poić, wyprowadzać na spacery, bawić się i sprzątać po nich.
Uczniowie byli przejęci ilością zwierząt, które oglądały w schronisku. Nie rozumiały, jak ktoś może wyrzucić małego szczeniaka, albo starego kota. Ewa Dajnowicz zrobiła zdjęcie niemal każdemu psiakowi, a Jarek Aleksandrowicz stwierdził, że bardzo spodobał mu się wilczur i musi porozmawiać z mamą i tatą na temat adopcji psa. Na pożegnanie otrzymaliśmy dyplom z podziękowaniem za pomoc.
Wychowawca klasy VIb SP wraz z uczniami dziękuje wszystkim za udział w zbiórce.

Opracowanie: Agnieszka Warkocka