17maja br. o godzinie 8:35, zaraz po dzwonku na przerwę wybrani uczniowie z kl.Ib SPdP, IIIc SPdP oraz III c gimnazjum spotkali się przed głównym wejściem do naszej szkoły. Zapowiadał się wspaniały dzień, pełen wrażeń. Pojechaliśmy do Bytowa. Celem wycieczki była firma Drutex S.A. Obecnie największy producent stolarki otworowej z PCV w Polsce.
 
Na miejscu przywitała nas Pani z działu marketingu, która zaprosiła nas na słodki poczęstunek oraz podarowała nam drobne upominki. Następnie otrzymaliśmy specjalne urządzenia, dzięki którym mogliśmy wyraźnie usłyszeć to, co będzie do nas mówić przewodnik. Na hali pracuje wiele maszyn, które zagłuszają głos. Po włączeniu urządzeń i włożeniu słuchawki do uszu udaliśmy się główną halę. Było faktycznie głośno. Tutaj nasz przewodnik opowiadał nam o początkach firmy oraz o produktach, z których słynna jest firma. Widzieliśmy stanowiska pracy osób odpowiedzialnych za reklamę, a także za sprzedaż.
 
Ogromną halę produkcyjną oglądaliśmy z balkonu na wysokości pierwszego piętra. Zrobiła na nas bardzo duże wrażenie. Jest tak olbrzymia, że pracownicy poruszają się po niej używając firmowych rowerów. Zauważyliśmy także, że poszczególni pracownicy ubrani są w odzież w kilku kolorach. Kolor odzieży ochronnej pozwala na określenie funkcji danego pracownika w firmie.
 
Mieliśmy możliwość poznania całego procesu tworzenia okna, od docięcia szyby do umieszczenia jej w odpowiednim profilu. Widzieliśmy sposób hartowania szkła.
 
Ciekawym akcentem wycieczki było spotkanie w dziale obróbki termicznej profili okiennych. Pokazano nam jak tworzy się okna na specjalne zamówienie, tzw. okna niestandardowe np. okna okrągłe lub z łukiem.
 
Duże wrażenie wywarło na nas laboratorium, gdzie sprawdza się wytrzymałość okna na warunki atmosferyczne oraz trwałość poszczególnych elementów okna.
Po wyjściu z hali przemierzyliśmy pusty plac, który pod koniec tygodnia służy za parking dla samochodów dostawczych. Auta ustawiane są z dużą precyzją. Odchylenie jednego samochodu od drugiego może się wahać w granicach pięciu centymetrów.
 
Po przejściu 300metrów weszliśmy do kolejnej hali, gdzie nie pozwolono nam robić zdjęć, gdyż jest to miejsce objęte tajemnicą handlową. Mieliśmy możliwość zaobserwowania produkcji profili okiennych. Skład mieszanki, z której tworzy się ramy okienne jest opatentowany i pilnie strzeżony. Na tej hali jest także bardzo głośno. Maszyny intensywnie pracują, a pracownicy mają pozakładane na uszach specjalne ochraniacze. Tutaj także firma ma laboratorium, gdzie sprawdza się m. in. wytrzymałość profili okiennych na czynniki atmosferyczne, odporność na uderzenie.
 
Wycieczka zakończyła się pamiątkowym zdjęciem z panią Aldoną Gostomską, która była naszym przewodnikiem po firmie DRUTEX. W sposób bardzo przystępny i zrozumiały opowiadała nam o technologii produkcji okien.
 
Nigdy nic nie wiadomo, życie pisze nam różne scenariusze. Być może ktoś z nas w przyszłości podejmie pracę w tej firmie. Albowiem Drutex zatrudnia osoby niepełnosprawne. A nasi uczniowie przez podjęcie pracy mogliby się stać samodzielni i niezależni finansowo.
 
Dziękujemy firmie Drutex za tak serdeczne przyjęcie i za czas nam poświęcony. To spotkanie na długo zapadnie w naszej pamięci.

Opracowała: Magdalena Linowska

 

 

P5172735 P5172737 P5172741 P5172754 P5172757 P5172764 P5172770 P5172774(1) P5172774 P5172795 P5172808 P5172812

jQuery Ajax Image by VisualLightBox.com v3.1