Wycieczka do Szkółki leśnej

W dniu 25.04.2016r. odbyła się wycieczka grup wychowawczych do szkółki leśnej w Rębowie. Celem wycieczki było poznanie pracy leśniczego      w szkółce leśnej oraz wzbogacenie wiedzy na temat różnorodności gatunków drzew występujących w polskich lasach.
Po dotarciu na miejsce bardzo serdecznie przywitał nas leśniczy - „gospodarz” szkółki leśnej. Wychowankowie dowiedzieli się, że las nie sieje się sam i w związku z tym potrzebuje pomocy człowieka.
Pan leśniczy Adam Nowak wytłumaczył nam po co i w jaki sposób sadzi się las. Pod czujnym okiem „gospodarza” zwiedziliśmy szkółkę leśną, poznaliśmy czynności związane z pracą w szkółce leśnej. Oglądaliśmy małe sadzonki, z których wyrosną kiedyś piękne, dorodne drzewa. Młodzież miała okazję poznać fazy rozwoju drzewa – od nasionka do sadzonki.
Wychowankowie mieli też okazję sprawdzić swoje wiadomości dotyczące rozpoznawania i nazywania gatunków drzew. Wielką atrakcją dla młodzieży była demonstracja zraszaczy nawadniających drzewka oraz zbiornika retencyjnego na takim dużym terenie. Wycieczka dała możliwość wychowankom bezpośredniego kontaktu z przyrodą. Po części typowo dydaktycznej młodzież wzbogacona o wiele nowych wiadomości o lesie została zaproszona na pieczenie kiełbasek nad ogniskiem. Na zakończenie spotkania wychowankowie odgadywali zagadki tematyczne dotyczące lasu.

Edyta Berbecka
Bożena Kowako

 

 

Copyright © SOSW Damnica Grzegorz Misan