Zajęcia kulinarne w I grupie wychowawczej internatu

Wychowanki grupy I systematycznie uczestniczą w zajęciach kulinarnych prowadzonych przez wychowawcę Edytę Berbecką. W dniu 25.01.2016 r. dziewczęta uczestniczyły w zajęciach na temat: „Przygotowanie rozgrzewającego barszczu ukraińskiego z zachowaniem poznanych zasad BHP w kuchni”.
Ogólnym celem zajęć kulinarnych było kształtowanie zaradności życiowej poprzez umiejętne przygotowanie apetycznego i pożywnego barszczu ukraińskiego z zachowaniem poznanych zasad BHP. Podczas zajęć wychowanki wykazały się doskonałą znajomością i umiejętnością przestrzegania zasad BHP w kuchni podczas korzystania ze sprzętu AGD, będącego na wyposażeniu pracowni. Dziewczęta świetnie poradziły sobie z rozpoznawaniem i nazywaniem składników potrawy za pomocą zmysłów: wzroku, węchu, dotyku i smaku.
Dziewczęta samodzielnie posegregowały składniki zupy, potrafiły na podstawie podanego przepisu odrzucić te produkty, które nie nadawały się do przygotowania barszczu ukraińskiego (makaron, budyń, mąka ziemniaczana, sok pomidorowy). Bardzo dobrze poradziły sobie z przygotowaniem i obróbką składników zupy, samodzielnie myły, obierały, kroiły i tarkowały warzywa niezbędne do przygotowania potrawy.
Zupa ugotowana przez wychowanki była wręcz przepyszna – co stwierdzały osoby, które jej kosztowały. Dziewczęta jadły po 2-3 dokładki.
Mocną stroną wychowanek uczestniczących w zajęciach kulinarnych była wzajemna opieka oraz troska o siebie i innych. Dziewczęta stanowią zgrany zespół, mimo dość dużej różnicy wiekowej i funkcjonalnej między nimi.
Podczas ewaluacji zajęć dziewczęta w rozmowie z wychowawcą potrafiły wymienić po kolei czynności, które wykonywały w czasie przygotowania zupy.
Nasze wspólne gotowanie oceniam bardzo pozytywnie - grupa zaprezentowała wysoki poziom wiadomości i umiejętności. Wszyscy byli bardzo zaangażowani w prace, czynności przydzielone przez nauczyciela, za co na koniec zostały pochwalone i nagrodzone słownie. Zaś największą nagrodą dla nauczyciela było to, z jakim apetytem dziewczęta wręcz „wcinały” zupę.
Edyta Berbecka 

 

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

jQuery Ajax Image by VisualLightBox.com v3.1

jQuery Ajax Image by VisualLightBox.com v3

Copyright © SOSW Damnica Grzegorz Misan