Dzień Patrona2016 w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Marynarza Polskiego w Damnicy

Po raz kolejny w SOSW im. Marynarza Polskiego w Damnicy świętowano Dzień Patrona. Główne uroczystości miały miejsce 1 i 2 czerwca, chociaż imprezy i zajęcia towarzyszące temu wydarzeniu będą trwały niemalże do końca roku szkolnego. Tegoroczne obchody zbiegły się z 10. rocznicą nadania placówce imienia Marynarza Polskiego. Dlatego też kształtowanie postaw obywatelskich, ekologicznych oraz pobudzanie zainteresowań marynistycznych naszych uczniów jako jedno z głównych zadań Programu Wychowawczego Szkoły, miało w tym roku szczególny aspekt wychowawczy.

Od kilku lat tradycją w Ośrodku jest wybór patrona, który byłby dla uczniów żywym przykładem marynarza lub żeglarza, który może bezpośrednio poznać nasze dzieci i młodzież, spotkać się z nimi oraz wziąć udział we wspólnej zabawie. Tak też było z Patronami z lat ubiegłych: kapitanem Januszem Zbierajewskim i kapitanem Jackiem Zielińskim. Nie mogło być inaczej także i w tym roku. Żeglarka Dobrochna Nowak, obecna Patrona SOSW im. MP w Damnicy przyjechała do nas z Giżycka, gdzie pracuje jako instruktor żeglarstwa (mieszka w Krakowie) i wspólnie z nami aktywnie uczestniczyła w obchodach.

1 czerwca br. na Sali Lustrzanej w damnickim pałacu zainaugurowano Dzień Patrona. Dzieci i młodzież obejrzały, przygotowaną przez nauczycieli, prezentację multimedialną, gdzie zebrane zostały wszystkie ważne informacje o Brożce, czyli Dobrochnie Nowak. Podsumowano całoroczną naukę   i działania nauczycieli z uczniami na temat pracy zawodowej, podróży i pasji naszej odważnej Patronki. Oczywiście na spotkaniu było też śpiewanie hymnu Szkolny rejs, Kei oraz innych poznawanych rokrocznie szant i piosenek o morzu. Na ścianach Sali wyeksponowano prace plastyczne           z międzyszkolnego konkursu Morze, nasze morze oraz wytwory działań artystycznych z przeprowadzonych warsztatów marynistycznych.            W bibliotece szkolnej przygotowano dla dzieci, młodzieży i dorosłych, cieszącą się dużym zainteresowaniem, wystawę książek, plansz i gier         pt. Hej morze! Hej! oraz publikacje, zdjęcia i prezentacje z Dni Patrona z lat ubiegłych.

2 czerwca 2016 r. gościliśmy żeglarzy: Dobrochnę Nowak – obecną Patronkę i Jacka Zielińskiego – przyjaciela i zeszłorocznego Patrona Ośrodka oraz sponsora p. Artura Gintera. Nasi goście razem z uczniami i nauczycielami pojechali na pierwszą szkolną w wycieczkę nad morze. W Orzechowie na plaży wspólnie puszczali latawce, brali udział w konkursie na rzeźbę z piasku Zamki warowne i Morskie cudaki oraz prowadzili swoje konkurencje - plażową mini-piłkę nożną. Wiele zabawy i radości dostarczył wszystkim żeglarski turniej sprawnościowy, konkurs na Okrzyk żeglarza, czy też piknik na plaży z pysznymi kanapkami, szaszłykami owocowymi i napojami. A potem, ku uciesze gości, uczniowie wysłali list w butelce do żeglarzy świata z zaproszeniem do pałacu w Damnicy. Mieliśmy szczęście, bo zarówno pogoda, jak i dobre humory dopisały, a zabawa z żeglarzami była przednia. Nasi Patroni ufundowali nagrody za wszystkie plażowe konkurencje, przekazali też dla uczniów w marynarskie koszulki w paseczki.
Po powrocie z wycieczki do Ośrodka były lody i prezenty dla gości od nas. Wręczenie żeglarce Dobrochnie Nowak statuetki " Patron Ośrodka w roku 2015/2016" zakończyło nasze święto, chociaż, tak naprawdę rozpoczęło długą przygodę z Brożką, która zgodziła się patronować braci uczniowskiej również w nowym roku szkolnym.

Opracowanie: Dorota Nowak

DSC06262 DSC06267 DSC06271 DSC06289 DSC06309

DSC06339 DSC06344 DSC06351 DSC06359 DSC06390 DSC06416 DSC06432 DSC06435 DSC06465 DSC06469

DSC06471 DSC06505 DSC06507 DSC06510 DSC06512