Pracownia EEG Biofeedback

Z wielką przyjemnością informujemy, że od września 2015 r. w naszym ośrodku działa nowoczesna pracownia EEG Biofeedback.

W pracowni stosowana jest metoda treningu pracy mózgu opracowana przez naukowców z ośrodka lotów kosmicznych NASA w USA. Metoda ta stworzona na potrzeby astronautów i pilotów była pierwotnie wykorzystywana, jako pomoc w doskonaleniu zdolności psychicznych i zwiększeniu odporności na stres. Od ponad 40-stu lat terapia Biofeedback ma zastosowanie w medycynie klinicznej w USA i Europie Zachodniej, a od kilku lat także w Polsce. Metoda ta wykorzystuje EEG, czyli – zapis pracy mózgu, zaś opiera się na zasadzie bioregulacji i samouczenia się mózgu formą treningową wideozabawy. Trening EEG Biofeedback jest wykorzystywany dla poprawy zdrowia dzieci, młodzieży i dorosłych. Ma dość szerokie zastosowanie w terapii, gdyż pozwala obniżyć stres i poprawić nastrój, poprawić kondycję umysłową i fizyczną, poprawić i przedłużyć koncentrację uwagi, pokonać tremę i napięcie wewnętrzne.

Na czym polega trening EEG Biofeedback?

Trenujący uczy się panować nad swoimi falami mózgowymi w procesie samouczenia się za pomocą sprzężenia zwrotnego. Sprzężenie zwrotne polega na natychmiastowej i ciągłej informacji o pracy mózgu pod postacią wideogry. Informacja ta pomaga w procesie uczenia się jak samemu harmonizować fale mózgowe. Czujniki przymocowane do głowy odbierają fale mózgowe, które są wzmacniane i rejestrowane przez komputer. Komputer przetwarza dalej sygnał i zapewnia sprzężenie zwrotne. Sprzężenie zwrotne jest informacją o tym, jakie fale mózgowe przeważają w danej chwili. Przebieg własnych fal mózgowych, przepisany graficznie pod postacią wideogry, obserwuje trenowany na swoim monitorze. Grą kieruje się wyłącznie za pomocą pracy własnego mózgu bez klawiatury i joysticka. Kiedy wzrasta aktywność mózgu w pożądanym paśmie częstotliwości fal mózgowych, otrzymujemy nagrodę w postaci punktów – gra się udaje. Przy wzroście niepożądanych pasm, nie mamy sukcesu w grze. Mózg stopniowo reaguje na motywacyjne wskazówki proponowane przez komputer w postaci nagrody za dobre wyniki gry. W ten sposób mózg sam rozwija proces uczenia się wysyłania najbardziej odpowiednich częstotliwości fal mózgowych. Prawidłowe zakresy częstotliwości fal mózgowych osoby trenującej, które można wyćwiczyć, określone są na podstawie wiedzy naukowej w zależności od wieku i rodzaju wysiłku psychicznego trenującego.
W tym roku szkolnym terapią EEG Biofeedback zostało objętych 23 uczniów, a kwalifikacja do zajęć rozpatrywana jest indywidualnie po uwzględnieniu potrzeb i możliwości danego ucznia oraz przeprowadzeniu badania QEEG. Jedna sesja treningowa trwa ok. 45-60 min.

Zajęcia prowadzone są przez panią Katarzynę Iwanik-Syrek – neuroterapeutę Biofeedback EEG i Biofeedback GSR II stopnia w każdy dzień tygodnia.

Gorąco zachęcamy wszystkich uczniów do systematycznego uczęszczania na zajęcia, rodziców natomiast zapraszamy do obserwacji zajęć w celu zapoznania się z metodą oraz przebiegiem sesji terapeutycznej.

Opracowanie: K. Iwanik-Syrek

 

 

DSC05920 DSC_1553 DSC_1557 DSC_1560 DSC_1567

jQuery Ajax Image by VisualLightBox.com v3.1

Copyright © SOSW Damnica Grzegorz Misan