Damnickie Betlejki 2016, czyli Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych
Po raz kolejny w naszym Ośrodku mogliśmy przeżyć niezwykłą przygodę. W dniu 14 stycznia br. odbył się V OGÓLNOPOLSKI PRZEGLĄD WIDOWISK BOŻONARODZENIOWYCH Damnickie Betlejki 2016, jak zawsze pod honorowym patronatem Starosty Słupskiego – Zdzisława Kołodziejskiego. W tym roku było to szczególne wydarzenie kulturalne, ponieważ nasza placówka obchodzi rocznicę 60- lecia działalności. Przegląd twórczości dzieci, młodzieży oraz dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną odbywa się cyklicznie co dwa lata, począwszy od 2000 r. Początkowo Damnickie Betlejki miały zasięg wojewódzki, z czasem przybrały charakter ogólnopolski.
Celem przeglądu jest podtrzymywanie staropolskich zwyczajów oraz promocja niepełnosprawnych artystów. Dla uczestników jest to niezwykła okazja do pochwalenia się swoimi talentami aktorskimi, wokalnymi bądź tanecznymi.
W tym roku Damnickie Betlejki przebiegały po hasłem „Nadziei blask aż po nieba kres...”. Jest to fragment utworu pt.” Bóg narodzi się”, będącego również piosenką przewodnią tegorocznego przeglądu. Swoją obecnością zaszczyciło nas dziewięć zespołów. Grupy artystów przyjechały z całego Pomorza i wraz z zespołem gospodarzy zaprezentowały swoje umiejętności, dostarczając sporą dawkę emocji i przeżyć duchowych. Niestety w ostatniej chwili nie dotarły dwa zespoły z przyczyn od siebie niezależnych. Swoimi jasełkami damnicką widownię zachwyciły następujące grupy teatralne:
- Pokolenia. pl z SOSW w Słupsku,
- Płomyki z WTZ Polskiego Związku Niewidomych w Słupsku,
- Anioły nadziei z SOSW w Bytowie,
- Krasnoludki z SOSW w Damnicy z filii DPS w Machowinku,
- Przyjmujący Dobrą Nowinę o Zbawieniu z SOSW dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Sławnie,
- Luźny skład z SOSW w Słupsku
- Rozdartą kurtynę z WTZ Diament w Słupsku,
- grupa z SOSW nr 2 w Gdyni
- oraz Pędziwiatry i spółkę z SOSW w Damnicy.
Młodzi aktorzy zaprezentowali bardzo wysoki poziom artystyczny. Tematyka i charakter przedstawień dostosowane były do możliwości intelektualnych i psychoruchowych aktorów tak, aby wszyscy występujący mogli zaprezentować się jak z najlepszej strony. Widownia bez wyjątku nagradzała oklaskami wszystkich występujących. Ich programy obserwowało 3-osobowe jury, którego celem było wypatrzenie i wykrycie w każdym zespole jednego niezwykłego, zapadającego w pamięć aktora – Osobowości Damnickich Betlejek 2016. Na uczestników przeglądu czekały pełne worki smakołyków, dyplomy i symboliczne pamiątki. W przerwach miedzy kolejnymi występami opiekunowie i goście mogli korzystać z kawiarenki, w której czekały ciepłe i zimne napoje oraz mnóstwo słodkości.
Tradycją już stała się wspólna zabawa dyskotekowa na zakończenie przeglądu. Młodzież z naszego Ośrodka i goście mogli integrować się i wspólnie bawić. To również doskonała okazja, by poprosić do tańca swoją nauczycielkę, opiekunów nawet panią Dyrektor. Tu najbardziej szarmanccy okazali się chłopcy ze Sławna.
Niespodzianką tegorocznych Damnickich Betlejek był gościnny pani Patrycji Baczyńskiej. Młoda wokalistka i kompozytorka pochodzi z Ustki. Znana jest z programu muzycznego w TV Polsat „Must be the music”, w którym doszła aż do finału. Pani Patrycja wykonała kilka polskich kolęd w różnym stylu i aranżacji. Jak zawsze zachwyciła głosem i wrażliwością.
Podsumowując, V Ogólnopolski Przegląd Widowisk Bożonarodzeniowych w Damnicy był bardzo udany. Wszyscy uczestnicy, w tym goszczący u nas emeryci, absolwenci szkoły, mieszkańcy Damnicy oraz dziennikarze jednym głosem stwierdzili, że atmosfera towarzysząca tegorocznym Damnickim Betlejkom była świąteczna, ciepła, przyjazna
i wesoła.

Opr. Joanna Lubiniecka

DSC05261 DSC05266 DSC05271 DSC05274 DSC_0020 DSC_0024 DSC_0070 DSC_0102 DSC_0107 DSC_0127 DSC05295 DSC05313 DSC05322 DSC05371 DSC05378 DSC05389 DSC_0175 DSC_0155 DSC_0182 DSC_0205 DSC_0134